دانستنی

۱۲ مشکل رایج در دنیای فریلنسینگ

۱۲ مشکل رایج در دنیای فریلنسینگ

اگر از کسی که شغل کارمندی با ساعات کاری معین دارد بپرسید که راجع به فریلنسینگ چه فکری می‌کند، احتمالاً چنین پاسخی دریافت می‌کنید: “خب، باید سراسر لذت باشد! ساعت کاری ندارید! کنترل زمان در دست خودتان است، و در واقع رئیس ندارید!” شاید خیلی دور از حقیقت نباشد.
فریلنسینگ مزایای خودش را دارد. برای مثال، می‌توانید لپ‌تاپ خود را بردارید و به سواحل شمالی بروید و در آنجا کار کنید. لازم نیست مرخصی کاری بگیرید، بنابراین می‎توانید هرکجا که دوست دارید زندگی کنید و فقط با درآمدی عالی از خود پشتیبانی کنید.
اما، بیایید لحظه‌ای عینک خوشبینی را از چشمانمان برداریم…

فریلنسینگ می‌تواند شغل رویایی شما باشد، البته اگر فقط قسمت‌های خوشایند آن را ببینید، اما برای همه اینگونه نیست. در ادامه، ۱۲ چالشی که تقریباً تمامی فریلنسرها با آنها مواجهه‌اند را می‌خوانید:

۱- نیازهای مشتریان به طور مداوم تغییر می‌کند.

مهارت‌ها و دانش شما ممکن است برای یک مشتری خاص کاملاً مناسب باشد. تعریف و تمجید، پاداش خوب و بازخورد عالی دریافت خواهید کرد. سپس، این پروژه تمام می‌شود و شما باید برای افراد دیگری کار کنید.
استراتژی‌هایی که برای یک مشتری استفاده کردید به کار دیگری نمی‌آید. از طرف دیگر، تنوع تجربه‌ها در مدت زمان طولانی شما را بیشتر اهل رقابت می‌کند.

۲- ممکن است با مشتریان ناخوشایند مواجه شوید.

این حقیقت تلخ فریلنسینگ است: دستورالعمل‌های نامفهوم، مهلت‌های غیرواقعی، التزامات و تغییر عقیده‌های بی‌پایان، تغییر دستورالعمل‌ها در نیمه‌ی راه، کنسل شدن پروژه و….
برخی از مشتریان حتی زمانی که چیزی که می‌خواستند را به دست می‌آورند، حق‌الزحمه را پرداخت نمی‌کنند. فریلنسرهای باتجربه در وجود خود رادار دارند؛ آنها کلاهبرداری را حس می‌کنند. اگرچه، اکثر ما از آغاز کار تا حالا حداقل در یک دام افتاده‌ایم.

۳- مدیریت مالی

هزینه‌های اصلی شما در هر ماه ثابت است: اقساط، صورت حساب‌ها، تأمین خوراک و…
گاهی اوقات درآمد خوبی کسب می‌کنید و پول اضافی دارید، اما میزان درآمد یکسان و ثابت نیست. بعضی ماه‌ها درآمد از مخارج کمتر است.
برای اجتناب از چنین موقعیت‌هایی، بهتر است میانگین درآمدی که هر ماه می‌خواهید داشته باشید را بر مبنای مخارجی چون اجاره، قبوض، غذا و تفریح مشخص کنید.
ماهیانه حداقل ۱۰% درآمد خود را برای روز مبادا ذخیره کنید. آمار هر مقدار پولی که خرج می‌کنید را داشته باشید تا اطلاعات ارزشمندی از میانگین هزینه‌ها و راهی برای کمتر کردن آنها پیدا کنید.

۴- دستیابی به تعادل کار/زندگی اصلاً آسان نیست.

فریلنسرها توسط مهلت‌های تحویل کار محدود شده‌اند. ما نمی‌توانیم مانند بقیه، زمان خود را سازماندهی کنیم. این مشکل بزرگی است، اما دوستان و خانواده ممکن است ما را درک نکنند یا جدی نگیرند. آنها فکر می‌کنند چون یک فریلنسر در طول روز خانه است، پس همیشه در دسترس می‌باشد.
متأسفانه اینطور نیست. اگر شما برنامه‌ریزی مناسبی نداشته باشید، در این شغل موفق نمی‌شوید. بهتر است حداقل یک روز به خودتان مرخصی بدهید تا کار خود را فراموش کنید و به وقت گذرانی همراه با خانواده و دوستان تمرکز کنید.
این کار کمک می‌کند از خستگی روانی ناشی از فشار کار دور باشید به علاوه باعث می‌شود بازدهی بیشتری داشته باشید.

۵- باید در تمام زمینه‌ها اطلاعاتی داشته باشید.

شما باید مدیریت زمان و مهارت‌های مالی شخصی خود را انجام دهید و همزمان بهترین کار را به مشتری ارائه دهید. با این وجود، باید تمام صنایع و زمینه‌ها را به خوبی بشناسید.
برای مثال، اگر نویسنده‌ی فریلنسر هستید، باید تمام موضوع‌ها را پوشش دهید و در هر موضوع به نظر متخصص بیایید.

۶- گاهی اوقات کار را به موقع تحویل نمی‌دهید.

این مسئله اتفاق می‌افتد. گاهی وقت‌ها پتانسیل خود را بیش از حد می‌پندارید و قول می‌دهید کاری را تا مهلتی معلوم تحویل دهید. سپس بیمار می‌شوید یا با مشکلی شخصی مواجه می‌شوید که باعث می‌شود نتوانید طبق برنامه‌ریزی خود عمل کنید.
به یاد داشته باشید که وعده‌های تحقق‌پذیر بدهید. دنبال هر کاری نروید، زیرا برچسب فریلنسر غیرقابل اعتماد در آینده به شما ضربه می‌زند. در یک زمان قدم‌های کوچک بردارید، پروژه‌های متعدد اما کوچک انجام دهید تا تصویری واقعی از عملکرد خود در یک بازه‌ی زمانی مشخص داشته باشید.

۷- تنبلی و به تعویق انداختن کارها

زمانی که در یک دفترِ کارِ رسمی کار نمی‌کنید، ساعات زیادی را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانید، حتی اگر به خودتان قول داده باشید که تا جای ممکن بازدهی داشته باشید.
قوانین زیادی وجود دارد که با پیروی از آنها می‌توانید برنده باشید. مثلاً تا ساعت ۱۲ ظهر سراغ شبکه‌های اجتماعی نروید. صبح می‌تواند زمان خوبی برای بازدهی بیشتر افراد باشد، بنابراین نباید با انجام اموری که ربطی به کار ندارند وقت تلف کنید.
در نتیجه قانون دوم می‌تواند این باشد که اول کارهایی را انجام دهید که نسبت به آنها بی‌میل هستید.
درآخر، تکنیک پومودورو (pomodoro technique) می‌تواند کاملاً مؤثر باشد. یعنی ۲۵ دقیقه بدون هیچ گسیختگی کار کنید و ۵ دقیقه استراحت کنید. بعد از ۴ دوره‌ی زمانی کاری، ۱۵ دقیقه استراحت کنید. این تکنیک را امتحان کنید، خیلی خوب جواب می‌دهد.

۸- مدیریت زمان ناکارآمد

فریلنسرها مدیریت زمان بسیار انعطاف‌پذیری دارند. این موضوع بهترین و بدترین قسمت کار است. فریلنسرها به خوبی زمان را برنامه‌ریزی نمی‌کنند.
شما تخمین‌های مناسبی برای زمان مورد نیاز انجام یک پروژه ندارید، بنابراین وقتی به زمان تحویل کار نزدیک می‌شوید تمام کارها بر سرتان آوار می‌شود.
برای جلوگیری از چنین وضعیتی، پروژهای بزرگ را به تکه‌های کوچک تقسیم کنید و وقتی می‌خواهید آنها را انجام دهید برنامه‌ریزی زمانی داشته باشید.

۹- انعطاف‌پذیری بالا ضروری است.

این موضوع لزوماً خوب نیست. هر مشتری نیازهای خود را دارد و گاهی تطبیق نیازها برای فریلنسر دشوار است. اگر مشکل تطبیق و سازگاری دارید، شاید فریلنسینگ مناسب شما نیست.
اما شما نمی‌توانید بیش از حد انعطاف‌پذیر باشید. بهتر است اولویت‌های کاری را برای شغل خود مشخص کنید. باید بتوانید به موقعیت‌هایی که ارزش زیادی ندارند نه بگویید.

۱۰- نداشتن نمونه کار

قابل احترام‌ترین مشتری‌ها در دنیای فریلنسینگ در این مورد محتاطانه برخورد می‌کنند: آنها فریلنسرهایی را استخدام می‌کنند که تجربه‌ی بسیار و توصیه‌نامه‌ی مناسب داشته باشند. بسیاری از فریلنسرها به همین خاطر قبل از شروع جا می‌زنند. بدون نمونه کار کسی شما را استخدام نمی‌کند، و اگر کسی شما را استخدام نکند تجربه کسب نمی‌کنید.
این چرخه‌ای بی‌رحمانه‌ست. با انجام بعضی کارهای رایگان برای یک دوست یا سازمان‌های غیردولتی شروع کنید. در آغاز، بازخورد مثبت ارزشمندتر از پول است.

۱۱- رقابت دشوار

بسیاری از مردم در سرتاسر دنیا برای کاری مشابه با کار شما در حال رقابت هستند. اما نترسید که تمام کارهایی که شما می‌خواهید دزدیده شود، استانداردهای بالای خود را حفظ کنید و خیلی زود پروژه‌های زیادی برای انتخاب خواهید داشت.

۱۲- فقدان ارتباط حقیقی در محیط کاری

شما همکار ندارید. از لطیفه‌های درون شرکت و چای نوشیدن همراه دیگران خبری نیست. شما فقط مشتری‌های خود را دارید تا با آنها حرف بزنید، و روز کاری آنطور که تصور می‌کنید نیست.
یکی از راه‌حل‌ها پیدا کردن فضای کاری مشترک با دیگران است تا هم انگیزه‌ی تمرکز بر کار را داشته باشید و هم فرصت دیدار و ارتباط با فریلنسرهای دیگر را.

درآمد از طریق سایت  فریلنس پارس

(www.freelancepars.com)

فریلنس پارس ، یک سایت فریلنسینگ و دورکاری برای سفارش و انجام پروژه های اینترنتی در ایران است. انواع پروژه ها و نیازهای کاری و شغلی در زمینه های سفارش تایپ، تولید محتوا، ترجمه زبان های مختلف، طراحی گرافیک، عکاسی، ادیت عکس و فیلم، برنامه نویسی، طراحی سایت، دستیار مجازی، آهنگسازی و ویرایش صوت، معماری، نقشه کشی، مدلسازی و… در این سایت قابل تعریف و اجراست.کارفرمایان، نیازها یا پروژه های خود را در این سایت به صورت رایگان مطرح کرده و متخصصان یا فریلنسرهای سایت، با ارائه پیشنهاد همکاری، پروژه‌ها را انجام داده و تحویل می‌دهند. کارفرما، پس از ثبت پروژه و توافق نهایی با فریلنسر بر سر هزینه و روش انجام کار، هزینه پروژه را واریز کرده و سایت، مبلغ را نزد خود نگه می‌دارد. پس از انجام کار و تحویل به کارفرما، تایید و رضایت او، مبلغ برای فریلنسر آزاد می‌شود. با این قابلیت که در اصطلاح “پرداخت امن” نامیده می‌شود، هم کارفرما از انجام پروژه خود اطمینان دارد و هم فریلنسر از واریزی مبلغ توسط کارفرما.

مراحل ثبت نام و عضویت در سایت فریلنس پارس

۱-در سایت به عنوان فریلنسر ثبت نام کنید و ایمیل و شماره موبایل خود را تایید کنید.

www.freelancepars.com

۲- سپس پروفایل خود را کامل کنید و مهارت‌ها، سابقه تحصیلی، شغلی و… را بنویسید.

۳- اگر نمونه کارهای مناسبی دارید، در سایت آپلود کنید.

۴- وارد قسمت پروژه های سایت شده، پروژه های مد نظر و مرتبط با مهارت ها و توانایی های خود را پیدا کنید و آن‌هایی که از نظر زمانی و هزینه، مایل به انجام آن‌ها هستید را ثبت پیشنهاد زده و مبلغ پیشنهادی، زمان و توضیحات لازم را برای کارفرما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *