دانستنی

۸ موردی که نباید در رزومه خود ذکر کنید

آیا می دانید چه نکاتی را نباید در رزومه خود بنویسید

رزومه کاری شما، یک نامه کتبی و فرصتی برای نشان دادن مهارت هایتان و قانع کردن شرکت مورد نظر برای استخدام کردن شماست. این نامه به شما فرصتی می دهد تا شخصیت خود را نشان دهید و برخی از مهارت های خود را برجسته کنید، به طوری که کارفرما بتواند بر قسمت هایی که شما می خواهید تمرکز بیشتری نماید. نوشتن رزومه به صورت کتبی یک فرصت عالی است، اما متاسفانه افراد با اشتباه انجام دادن این کار فرصت طلایی خود را برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار دلخواه خود می سوزانند.

اشتباه بسیاری از افراد این است که در نوشتن رزومه خود از جملات کلیشه ای و تکراری استفاده می کنند، همین باعث می شود که کارفرما نخوانده، رزومه شما را کنار بگذارد. اگر می خواهید شانس خود را برای دعوت به مصاحبه و موفقیت در کسب و کار دلخواهتان افزایش دهید، باید سعی کنید اشتباهاتی را که در زیر ذکر کرده ایم را انجام ندهید.

۱ – افراد را با سمتشان خطاب نکنید

هر کلمه نا مربوطی می تواند شانس شما را برای استخدام شدن و رسیدن به موفقیت در کسب و کار دلخواهتان کاهش دهد. اگر شما نامه خود را با عبارت «مسئول استخدام» شروع کنید، مطمئنا آن را نخواهند پذیرفت. چرا که این مسئله نشان دهنده این است که رزومه شما کاملا کپی شده است.

بهتر است از نام افراد استفاده کنید. اگر شما نام فرد مورد نظر را نمی دانید بهتر است قبل از نوشتن رزومه کمی تحقیق کنید و نام او را متوجه شوید. آن ها حس کنجکاوی شما را تحسین می کنند. اگر به هیچ عنوان نتوانستید نام فرد مورد نظر را پیدا کنید، بهتر است در رزومه اصلا او را مورد مخاطب قرار ندهید و از عبارات دیگری مانند «صبح بخیر» استفاده کنید.

۲ – به هیچ عنوان از عبارت «من سخت تلاش می کنم» استفاده نکنید

معمولا افرادی که در زندگیشان تا به حال هیچ کاری انجام نداده اند، از این عبارت استفاده می کنند. کارفرمایان بیشتر از این که دنبال کارمندان سخت کوش باشند، به دنبال استخدام کارمندانی کارآمد، باهوش و پویا هستند. آن ها به دنبال کسی نیستند که فقط به دنبال گذران زندگی خود باشند. بلکه به دنبال فردی هستند که مشکلات را درک کند، راه حل های مختلف را مورد بررسی قرار دهد، رفتاری مثبت داشته باشد و بتواند نتایج مورد نظر را برای دستیابی به موفقیت در کسب و کار خود به دست آورد.

بنابراین به جای بیان این جمله بهتر است چند تا از فعالیت هایی را که در شرکت های دیگر انجام داده اید، به عنوان نمونه بیان کنید. با این کار هم ارزش خود را به نمایش گذاشته اید و هم این که خود را از سایر متقاضیان متمایز کرده اید.

۳ – عبارت «من به دنبال موقعیتی پیچیده تر هستم» را بیان نکنید

بیان این جمله باعث می شود شما در نظر کارفرما کمی متکبر به نظر برسید. یک کارفرمای می خواهد بداند که شما چطور می توانید خودتان را به چالش بکشید و مشکلات را برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار خود حل کنید. آن ها به دنبال کسی هستند که از انجام وظایف مورد نظر احساس رضایت و خوشحالی نماید، نه این که صرفا به خاطر مسائل مالی تن به انجام این کار دهد.

۴ – در ابتدا به دنبال پیشرفت نباشید

این که شما هنوز استخدام شرکت نشده اید، ولی به دنبال ارتقا هستید، امری غیر طبیعی است. درست است که کارفرمایان به دنبال افراد با انگیزه و خواهان ارتقا هستند، ولی آن ها بیشتر می خواهند کسی را استخدام کنند که مطمئن باشند از پس انجام وظایف مورد نظر بر می آید. تقریبا در همه شرکت ها فرصت برای پیشرفت وجود دارد. نکته اصلی این است که شما ثابت کنید سزاوار پیشرفت هستید.

۵ – به صراحت نگویید که برای این موقعیت مناسب هستید

این جمله کلاسیک می تواند بالعکس عمل کند. کلمات تاثیر بسزایی در ذهن طرف مقابل می گذارند و اگر شما به وضوح این موضوع را بیان کنید، بدون شک شما را رد می کنند. این مسئله به این دلیل است که کارفرمایان دوست ندارند، شما برایشان تعیین تکلیف کنید. بلکه آن ها می خواهند مستقل تصمیم گیری کنند. برای اثبات مناسب بودن خود و قانع کردن آن ها مثال هایی را بیان کنید.

اگر به آن ها بگویید که فرد کاملی هستید، مطمئنا پذیرفته نخواهید شد. هیچ کس نمی خواهد یک فرد از خود راضی را استخدام کند. آن ها دوست دارند کارمندان سخت کوشی را که از کار خود راضی هستند، به خدمت بگیرند.

 

۶ – به هیچ وجه نگویید «من تجربه ندارم»

شما هرگز نباید اعتراف کنید که در انجام کار خاصی هیچ تجربه ای ندارید. حتی اگر شما از جزئیات شغل مورد نظر به طور کامل آگاه نیستید، نباید این مسئله را در رزومه خود بیان کنید. شما به هیچ عنوان نباید در رزومه بگویید که من می دانم که وقت شما را گرفته ام، ولی لطفا رزومه من را مطالعه کنید. کارفرمایان هیچ گاه وقت زیادی برای مطالعه یک رزومه نمی گذارند.

اگر تجربه ای ندارید این موضوع را نادیده بگیرید و روی جنبه های شخصیت و خلاقیت خود که مربوط به موقعیت است، تمرکز کنید. اشتیاق خود را نشان دهید. برای اکثر مشاغل آن ها به شما آموزش می دهند تا این کار را انجام دهید تا به موفقیت در کسب و کار خود برسید. بنابراین هیچ دلیلی وجود ندارد که قبل از مصاحبه شما خود را ضعیف نشان دهید.

۷ – به هیچ وجه نگویید «من تجربه دارم»

همان طور که شما نباید فقدان تجربه خود را بیان کنید، نباید بگویید که در انجام کاری نیز بسیار با تجربه و ماهر هستید. این یک جمله عمومی است که همه افراد در رزومه خود بیانش می کنند و باعث می شود شما یک کاندید خشک و کسل کننده به نظر برسید.

کارهایی را که قبلا انجام داده اید ذکر کنید. فعالیت های گذشته شما باید کاملا مشخص باشد. شما باید اهداف، تعداد افرادی که شما مدیریت کرده اید، نحوه گسترش و بهبود توانایی های خود را بیان نمایید تا بتوانید آن ها را قانع کنید تا شما را استخدام کنند.

۸  نگویید «ممنون بخاطر وقتی که گذاشتید»

در حالی که درست است شما در انتهای رزومه خود از فرد مقابل تشکر و سپاس گذاری کنید، اما این جمله بسیار منفعلانه است. شما باید حتما در انتهای رزومه خود از آن ها تشکر نمایید. با این کار حرفه ای بودن خود را نشان می دهید.

سعی کنید برای بیان تشکر از جمله ای استفاده کنید که آن ها احساس کنند، رزومه شما هنوز به پایان نرسیده است. مثلا از عبارت هایی مانند «منتظر پاسخ شما هستم» استفاده کنید. هنگامی که توانستید یک رزومه خوب بنویسید، وقت آن رسیده که خود را برای مصاحبه آماده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *